A koronavírus elterjedése idején a védőmaszkok mindenütt hiánycikké váltak. Felmerülhet a kérdés bennünk: az egyes országok miért nem állítják elő maguknak ezeket a maszkokat? A Mikron rendszerének segítségével ez szinte bárkinek lehetővé vált. A verziótól függően ez a méretezhető rendszer 50–100 maszkot állít elő percenként. A Festo mérnöki támogatásának segítségével a Mikron hat hét alatt fejlesztette ki a rendszert.
2019 decemberében Kínában, Vuhan városában ismeretlen eredetű kórokozót azonosítottak a járványügyi szakemberek. A Covid-19 néven hamarosan világszerte ismertté vált koronavírus-fertőzés elsősorban felső légúti betegségeket, tüdőgyulladást okoz. A betegség kezelése – vakcina és gyógyszer hiányában – egyelőre csak légzéstámogató terápiával történik.
Az automatizálás segít a laboratóriumoknak, hogy csökkenthessék a mintákat tartalmazó csövek szállításában és kézi mozgatásában rejlő kockázatokat. A Thermo Fisher Scientific tökéletesen integrált laboratóriumautomatizálási moduljai végrehajtják a vérminták beszállítását, majd a vizsgáló modulból a hűtött tárolórendszerbe való átszállítását. A Festo telepítésre kész mozgatási megoldásai gondoskodnak arról, hogy a mintákat biztonságosan szállíthassák a hűtött tárolórendszerbe és onnan ki.
Az IO-Link konzorcium tagjai évről-évre egyre több workshopot szerveznek főként Nyugat-Európában, USA-ban és a Távol-Keleten. Idén először kerül megrendezésre Magyarországon az első közép-kelet-európai workshop magyar nyelven.
Egyre több vegyi, pertolkémiai, gyógyszerészeti és élelmiszer-technológiai laboratórium automatizálja a minták előkészítési folyamatát. Az Anton Paar laboratóriumikészülék-gyártó cég fejlesztése, a moduláris mintaprocesszor erre a feladatra kínál megbízható megoldást a Festo elektromos tengelyeivel és vezérléseivel.
Jó hírünk van a növénytermesztőknek, állattenyésztőknek, valamint a molekuláris biológusoknak: az LGC által gyártott új oKtopureTM segítségével a DNS teljesen automatikus kivonása már-már gyerekjáték. Ebben a DNS-kivonó robotban egyesül a nagy mintavételi teljesítmény és a minőségi, szabványosított DNS-tisztítás, hogy a magasan képzett munkatársaknak ne kelljen foglalkozniuk rutinszerű feladatokkal. A berendezés mozgatórendszerét a Festo villamos hajtásai, motorjai és vezérlői képezik.
A VOFD és VOFC elővezérlő-szelepek megbízhatóan vezérlik a pneumatikus hajtásokat, pl. csappantyúkat, hengereket, valamint a membrános és forgóhajtásokat. Az erős konstrukciónak, magas korrózióállóságnak és a különböző védelmi móddal rendelkező mágnestekercseknek köszönhetően a szelepek robbanásveszélyes környezetben, 1/21 zónáig alkalmazhatóak – szabadtéri berendezésekben is.
A Festo a 2016. évi Hannoveri Vásáron bemutatja a szupravezető-technológia három új, izgalmas ipari alkalmazási koncepcióját. A kiállításra kerülő szupravezetők lehetővé teszik a hordozólemezek érintésmentes vízszintes szállítását, vízfelszínen keresztüli továbbítását, valamint azt, hogy a fogószerkezetet lebegésben alkalmazzák, és egy tárgyat zárt, folyadékkal töltött csőben mozgassanak. A szupravezetők egyedülálló tulajdonságai ebben az esetben azért kiemelkedőek, mert lebegő helyzetben energiatakarékos, hatékony mozgatást tesznek lehetővé – még falakon túl, illetve egy közegen keresztül is.
A szupravezetők teljesen új, korábban elképzelhetetlen alkalmazási lehetőségeket nyitnak meg az automatizálási technológiában. Segítségükkel a tárgyak érintés nélkül, súrlódásmentesen mozgathatók, és ezzel kiváló lehetőségeket rejtenek magukban a folyamatautomatizálás terén: Por- és kopásmentes működésük ideális a munkadarabok nagy tisztaságú környezetekben való biztonságos szállításához, a gépek egyszerűen tisztíthatók, és a tárgyak falak mögül is mozgathatók.
Több technológiát ismerünk már a tárgyak lebegtetéses pozícióban tartására, vagy éppen mozgatására. A szupravezetők elképesztő tulajdonságai azonban az automatizálás eddig elképzelhetetlen területei felé is megnyitják az utat.
Az esztétikailag is megnyerő bionikus pillangók hasonlóképp érdekfeszítő témául szolgálnak a jövő gyártása tekintetében – például a funkcionális integráció, pehelykönnyű szerkezetek és mindenekelőtt a valós időben optimalizált hálózati kommunikáció különálló rendszerek között. Az eMotionButterflies egységek kiválóan mutatják, hogy miként gyarapodhat egyidejűleg a virtuális és a valós világ is. Külső, gondosan kidolgozott hálózati irányító és felügyeleti rendszer koordinálja autonóm és biztonságos módon a különálló repülő egységeket a háromdimenziós térben. Az itt alkalmazott kommunikációs- és szenzortechnológia egy beltéri GPS-rendszert foglal magában, ami a pillangók ütközésmentes, kollektív mozgásának vezérlését látja el.
A BionicANT technológiára épülő szállítási koncepció a hangyák együttműködő viselkedését veszi alapul. A Festo mérnökei összetett szabályozási algoritmusok segítségével ültették át e rovarok viselkedését a technológia világába: éppúgy, mint a természetben megtalálható hangyák, a BionicANT-ek is meghatározott szabályok szerint működnek együtt.
A szupravezetők teljesen új, korábban elképzelhetetlen alkalmazási lehetőségeket nyitnak meg az automatizálási technológiában. Segítségükkel a tárgyak érintés nélkül, és ezáltal súrlódásmentesen mozgathatók, mindezt hatékonyan és minimális energiafogyasztás mellett. Por- és kopásmentes működésük ideális a munkadarabok nagy tisztaságú környezetekben való biztonságos szállításához. Még fal mögötti tárgyak mozgatása is lehetséges.
A 21. századi automatizálási technológia tökéletességet nyújt a sebesség, precizitás és minőség terén – sőt intelligens és intuitív is. „A Festo nagymértékben hozzájárul mindehhez elektromos és pneumatikus probléma megoldási szakértelmével” – mondta Martin Schorbach, a Festo elektromos hajtások üzletágának vezetője.