Elkészült a hazai fejlesztésű, mesterséges intelligenciát is alkalmazó UV-C fertőtlenítő robot prototípusa, a szükséges tesztek után még idén elindulhat a gyártás. A Budapesten megvalósuló fejlesztés iránt már külföldről is érdeklődnek.
A Seco és műszaki partnerei 2022. május 18-án, szerdán rendezik meg a vállalat második Medical Inspiration Through Innovation (ITI) virtuális eseményét.
A tesztcsövet a centrifugába kell helyezni, a komponenst a korrekciós pozícióba, a csomagot a szállítószalagra: a legtöbb munkafolyamatban szükség van rá, hogy megfogjuk, majd valahová áthelyezzük a tárgyakat. A modern rendszerekben ezeket a pick-and-place műveleteket automatizált megfogók végzik. Ezeknek több millió egymást követő mozdulat során ugyanolyan erőteljesen és finoman, precízen és megbízhatóan kell működniük. Az ehhez szükséges erőt egyre inkább villanymotorok biztosítják: amilyen például a FAULHABER BX4 egysége. A Zimmer Group többek között a laboratóriumi folyamatok automatizálására is gyakran használt új GEP2000 sorozatú megfogóinál is ezt a megoldást választotta.
Immár a csomagolóanyagok is kivehetik a részüket a koronavírus elleni védekezésben: egy magyar tulajdonosi hátterű nyomdában vírus-és baktériummentes csomagolóanyagok gyártására készülnek.
Támogatásből fejleszti gépparkját a BOX PRINT- FSD Packaging Kft. A fejlesztésnek köszönhetően egészségipari, higiéniai és élelmiszeripari termékek csomagolóanyagának gyártását is el tudja végezni a vállalat.
A Fujitsu orosz értékesítési partnere, az MSK Group a nyolcadik éves SELECT innovációs díjprogram ma bejelentett győztese. Az MSK Group díjnyertes projektje Nyugat-Oroszország kórházainak adatkezelését fejlesztette tovább az eredményesebb erőforrásgazdálkodás és a jobb betegellátás érdekében. A megosztott második helyezett Dataware és 4Way Solutions projektjei szintén a járvánnyal és a digitális átalakulással kapcsolatos kihívások legyőzését állították a középpontba.
Az element14.com közösség arra biztatja tagjait, hogy képességeikkel támogassák a környezetüket és a rászorulókat. Az element14 tervezési kihívásai révén a közösség számos tagja hozott létre olyan projekteket, amelyek mások számára is előnyösek.
Melyik gyógyszer képes legyőzni a rákot? Milyen dózissal érhető el a kívánt eredmény mellékhatások nélkül? Milyen határon túl válik mérgezővé egy hasznos gyógyszer? Ma ezekre a kérdésekre a sejttenyészeteken végzett tesztsorozatok adnak választ, amik az orvosi kutatások legfontosabb eljárásai közé tartoznak.
Az elmúlt években rendkívüli kihívások keletkeztek az egészségügy és az élettudományok területén, melyek következményeként a technikai megoldások keresése közben még nagyobb figyelem irányult a szakemberek, kutatók, kórházi alkalmazottak erőfeszítéseire. Azon pedig, hogy ezek az emberek a feltörekvő technológiai megoldások segítségével hogyan szabaduljanak fel a monoton feladatok alól, már nem a jövőkutatóknak kell gondolkozniuk, hiszen a robotok megérkeztek és készen állnak a munkára!
Áttörést hozhat egy folyamatban lévő fejlesztés a prosztatarákkal diagnosztizáltak életében, az innovatív magyar egészségügyi cég, a Pozitron-Diagnosztika Központ 18F-JK-PSMA-7 elnevezésű „nyomjelzője”, ugyanis a prosztatarákos betegeknél az áttéteket minden eddigi módszernél pontosabban mutatja ki. A speciális „nyomjelző” használata a PET/CT-vizsgálatoknál a daganatok hatékony diagnosztikájának érezhető hiányát pótolja. E nyomjelzőt a cég saját laboratóriumában, saját részecskegyorsítójával állítja elő. Az élenjáró egészségügyi fejlesztés révén a régióban elsők között Magyarországon lehetőség nyílt a nagy pontosságú PSMA-specifikus nyomjelző anyag alkalmazására a prosztatadaganatos betegek kivizsgálásában. A statisztikák szerint a prosztatarák Magyarországon a férfiak második leggyakrabban diagnosztizált daganata, és az ötödik vezető halálok. Az egészségügyi projektet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal is támogatja.
Bárki, akinek olyan tüneteket tapasztal, mint a köhögés, a láz, a fejfájás és az izomfájdalom, szeretné tudni, hogy koronavírusról, vagy egyszerű megfázásról, esetleg influenzáról van-e szó – különösen télen. És ideális esetben a lehető leggyorsabban. A szükséges kenetet gyorsan leveszik, a minta pedig a későbbi elemzéshez elküldhető egy nagy laboratóriumba, vagy az úgynevezett point-of-care (PoC) rendszer segítségével a betegágy mellett is ellenőrizhető. A különböző felhasználási területek ellenére a két eljárásnak van egy közös vonása: FAULHABER meghajtások garantálják a megbízható elemzéseket.
A cukorbetegek száma világszerte folyamatosan növekszik, évente megközelítőleg 10 millió embernél állapítják meg ezt a betegséget. Ennél fogva egyre nő a kereslet az inzulinadagoló injekciós tollak iránt. A Syntegon dán leányvállalata kifejlesztett egy automatizált rendszert, amely a Festo automatizálási platformját alkalmazza a tollak összeszereléséhez.
Már több mint 30 műtéten van túl Magyarországon a Nyugat-Európában is újdonságnak számító, speciális robot, amivel minden eddiginél pontosabban lehet végrehajtani a térdprotézisek beültetését – tudtuk meg Dr. Domán István Ph.D. csípő- és térdprotézis specialistától, aki jelenleg a technológia egyedüli hazai alkalmazója.
Az LG Electronics (LG) bejelentette, hogy a robotika, a mesterséges intelligencia és az autonóm járművek területein felhalmozott tapasztalataira építve, egyben megértve és megismerve az ügyfelek igényeit olyan autonóm robotot fejleszt ki, amely ultraibolya fény (UV-C) segítségével fertőtleníti a forgalmas területek gyakran megérintett felületeit.
A tagok együttműködnek annak érdekében, hogy ingyenes maszkokat biztosítsanak az elsősegélynyújtók számára, csírátlanító elektronikai terveket készítenek és nyílt forráskódú fájlokat tesznek közzé lélegeztetőgépek építéséhez.
A DMEA (Digital Medical Expertise & Applications) egészségügyi IT kiállítást az eredetileg 2021. áprilisra tervezett időpont helyett jövőre június 8-10 között rendezik meg a berlini kiállítási központban. A DMEA egy kongresszus és szakmai kiállítás egyben, mely felvonultatja az egészségügyi IT teljes skáláját.
A világjárvány felhívta a figyelmet a megfelelő fertőtlenítés jelentőségére, méghozzá nemcsak az egészségügyi szektorban, hanem más helyeken is, ahol nagy tömegek gyűlhetnek össze. Számos alternatíva érhető el a piacon, azonban ha egy hatékony, ám mindeközben környezetbarát megoldást keresünk, akkor érdemes közelebbről is megismernünk az UV-C fénnyel történő automatikus fertőtlenítést.
A Dell Technologies bejelentette az új Dell EMC Ready Solutions portfóliót, valamint a vállalat új együttműködéseit a nagy teljesítményű számítástechnikai (HPC) felhőszolgáltatókkal. A megoldások célja a mesterséges intelligenciával és komplex analitikákkal kapcsolatos innovációk előremozdítása az egészségügy, az élettudományok és a gyártóipar területén.
Nem is gondolnánk, hogy hány területen lehet hasznosítani az autonóm mobil robotokat (AMR-eket), melyekkel időt és energiát takaríthatnak meg a vállalatok és szervezetek, miközben növelik a biztonságot. De a mobil robotok nem csak az általános gyártási környezetekben képesek emelni az intralogisztika szintjét, hanem az élettudományi szektor logisztikai kihívásaira is megoldást tudnak nyújtani. Az előrejelzések szerint a globális élettudományi (gyógyszergyártás, biotechnológia, orvosi technológiák, és nutraceutikumok) analitikai piac mérete a 2020-as 22,1 milliárd dollárhoz képest 2025-re eléri a 42,0 milliárd dollárt.
A Fujitsu – partnerével, a VMware-rel közösen – néhány nap alatt biztonságos és ellenálló felhőprojektet valósított meg Katalónia egészségügyi dolgozói számára. A projekt otthonukból és más helyszínekről is folyamatosan elérhetővé teszi az orvosok és az ápolószemélyzet számára a Covid19-világjárvány elleni harchoz szükséges egészségügyi nyilvántartásokat.
Abban mindannyian egyetérthetünk, hogy a világjárvány felhívta a figyelmet arra, hogy a nyilvános helyeknek tisztának kell lenniük. A kórházak és egyéb egészségügyi intézmények jóval az egyéb munkahelyek és középületek előtt járnak a takarító, tisztító, és fertőtlenítő technológiák terén. Ezzel együtt számos szervezet gyorsan fel tudja venni a tempót, ahogyan az emberek visszatérnek a munkába, vagy a gyerekek az iskolába, és újra beindulnak az olyan mindennapi tevékenységek, mint a bevásárlás, étterembe járás, és a tömegközlekedés használata. Ezek a szervezetek azon igyekeznek, hogy megkezdődjön az „új normális” korszaka, mely során mind az alkalmazottak, mind az ügyfelek biztonságban maradhatnak.
A munkával kapcsolatos felső végtagi rendellenességek évente 2,1 milliárd eurót emésztenek fel az EU-ban, és az összes foglalkozási megbetegedés 45%-áért felelősek. A technológiailag továbbfejlesztett munkaruha lehetőséget jelent e sérülések csökkentésére. A svéd BIOSERVO TECHNOLOGIES cég puha Ironhand® robotkesztyűje a szabadalmaztatott SEM™ technológia révén a kéz megfogóerejét növeli meg. Az egyes ujjak megfogóerejének erősítését a FAULHABER hajtások teszik lehetővé.
Az RS Components (RS) bejelentette, hogy felvett a raktárkészletébe egy innovatív, ortopéd talpbetétet, amelyet azok megsegítése érdekében terveztek, akik testük alsó részében tapasztalható, vagyis lábfej-, lábszár vagy hátfájdalmaktól szenvednek. Az OrthoSole néven bevezetett terméket az egykor Anglia és Essex csapatában játszó, korábbi profi krikettjátékos, Ronnie Irani közreműködésével fejlesztették.
A robotikai automatizálás újabb és újabb területeken jelenik meg, amely nagyobb hatékonyságot biztosít a gyártóvállalatok és intézmények számára. A kórházi fertőzések jelentős és egyre súlyosbodó problémát jelentenek a globális egészségügyi szektorban, hiszen évente páciensek milliói fertőződnek meg, valamint több ezer beteg veszti el életét kórházi ápolás alatt szerzett fertőzés következtében. Most bemutatjuk a robotot, amely új szintre emeli az automata- és biztonságos fertőtlenítést.
A koronavírus elterjedése idején a védőmaszkok mindenütt hiánycikké váltak. Felmerülhet a kérdés bennünk: az egyes országok miért nem állítják elő maguknak ezeket a maszkokat? A Mikron rendszerének segítségével ez szinte bárkinek lehetővé vált. A verziótól függően ez a méretezhető rendszer 50–100 maszkot állít elő percenként. A Festo mérnöki támogatásának segítségével a Mikron hat hét alatt fejlesztette ki a rendszert.
Az analitikai laboratóriumokban számtalan mintát tesztelnek nap mint nap. Ezen a téren nyilvánvalóak az automatizálás előnyei: gyorsabb eredmények, nagyobb teljesítmény, kevesebb hiba és alacsonyabb személyzeti költségek elérését teszik lehetővé. A zökkenőmentes működés érdekében a nagy dinamika és a pontosság rendkívül fontos a meghajtó rendszerek részéről. Dr. Aihua Hong, a FAULHABER ide vonatkozó piaci szegmensének vezetőjével beszélgettünk a szektor követelményeiről és fejlesztéseiről.
Napjainkban a világ kiemelt figyelmet fordít az egészségügyi szektorra, mely során górcső alá kerülnek a működési- és munkafolyamatok, valamint a kapacitások területe is. A munkafolyamatok optimalizálásának szükségessége azonban ebben a szektorban nem új keletű. Különféle iparágak – beleértve az egészségügyet is – gyártóvállalatai és intézményei autonóm mobil robotok segítségével szereznek versenyelőnyt a termelékenység és rugalmasság szempontjából egyaránt.
A kézhigiénia világnapjának alkalmából a higiénia termékek gyártására szakosodott Tork - az Essity globális márkája - online platformot indít a vírushelyzetben is helytálló egészségügyi dolgozók munkáját támogatandó “Munkában is biztonságban” elnevezéssel. A vállalat ezen eszközcsomaggal is szeretné kifejezni háláját és elismerését, amiért a szakemberek töretlenül küzdenek hosszú hetek óta. A letölthető eszközcsomag kutatási anyagokat, egy VR applikációt (Tork VR Clean Hands) és szakmai tanácsokat, útmutatókat tartalmaz a hatékonyabb kézhigiénia, felületi higiénia terén és segítséget nyújt többek között a professzionális fertőtlenítőadagolók hatékony elhelyezéséhez és használatához.
Amikor egy lokálpatrióta cég és a városvezetés összefog, csodák születnek. A zalaegerszegi Mould Tech Kft. teljes gyártókapacitását állította rá a minőségi kritériumokat magasan meghaladó, a Nemzeti Népegészségügyi Központ ajánlását is elnyerő, egészségvédelmi pajzsok gyártására. A következő időszakban, akár napi 10.000 darab pajzs készülhet a gyártó üzemében, ezáltal is csökkentve Magyarország kiszolgáltatottságát a világpiacról nehezen beszerezhető termék iránt. Zalaegerszeg önkormányzata teljes erővel a projekt mellé állt, az országos logisztikát és disztribúciót az önkormányzata önköltségen vállalta magára.
A chessington-i egészségügyi tesztállomás kialakítását látván a PSI Technologies tudta, hogy kezében van a megoldás, amivel segíteni tud.
A koronavírus járvány globálisan megnövelte az orvostechnikai eszközök, különösen a szellőzés- és labortechnika iránti igényt. A FAULHABER hajtásrendszerei jelentős mértékben jűrulnak hozzá a napjainkban létfontosságú alkalmazásokban használt berendezések megbízható működésének biztosításához. A vállalat mindent megtesz a szállítások és a támogatás biztosítása érdekében. A cég munkavállalóinak egészsége ugyanakkor kiemelt prioritást élvez!
A Cofrac által akkreditált Chassieu-i laboratórium, valamint a Montpellier-i laboratórium alkotják az Emitech csoport gyógyászati üzletágát. A központ tesztelési kompetenciával is az elektromágneses összeférhetőség, a rádió, valamint az elektromos berendezések biztonsága szempontjából.
Az ABB megnyitotta első globális egészségügyi kutatóközpontját a texasi Houstonban található Texas Medical Center (TMC) kampuszán. A vállalat itt mutatja be számos technológiai koncepciója mellett azt a YuMi® robotot, amelyet arra terveztek, hogy a kórházakban az egészségügyi és laborszemélyzetet segítse a laboratóriumi és logisztikai fel-adatok elvégzésében.
Annak érdekében, hogy tehermentesítsék a szakképzett munkaerőt a monoton behelyezési és kiszedési feladatoktól, a DANNORITZER Medizintechnik GmbH & Co. KG vállalatnál az MRC flextray robotcellát alkalmazzák.
Annak érdekében, hogy tehermentesítsék a szakképzett munkaerőt a monoton behelyezési és kiszedési feladatoktól, a DANNORITZER Medizintechnik GmbH & Co. KG vállalatnál az MRC flextray robotcellát alkalmazzák. Ezt a gépet a wbt automation integrátorvállalt fejlesztette ki és egy KR AGILUS sorozatú KUKA KR 6 R900 robottal szerelte fel.
Az ABB bejelentette, hogy innovációs központot nyit a Texas állambéli Houstonban működő Texas Medical Center (TMC) innovációs kampuszában, amelyben együttműködő robotokat kíván telepíteni.
Az Affidea és a ScreenPoint Medical stratégiai partnerséget hoz létre a mammográfiás szűrés klinikai eredményeinek javítására, valamint az emlőrák eddiginél is korábbi stádiumában történő felismerésére – jelentették be ma a két vállalat vezetői. Az együttműködés tovább erősíti az Affidea növekvő jelenlétét az európai emlődiagnosztikában, és kivételes lehetőség a ScreenPoint Medical számára, hogy újabb három országban – Magyarországon, Görögországban és Spanyolországban – bevezesse innovatív mesterséges intelligencián alapuló megoldását, a Transpara™-t.
A Fujitsu Laboratories of Europe bemutatta az elektronikus egészségügyi adatok (EHR) kezelését és a strukturálatlan (szabadszöveges) orvosi feljegyzések feldolgozását automatizáló megoldását. Az új MI-technológia a nagyobb pontosságának köszönhetően több mint 90%-kal mérsékli a folyamathoz szükséges időt. A kötelező egészségügyi osztályozásoknak megfelelő, új automatikus kódolási megoldás jellemzően kevesebb mint 1 perc alatt kivonatolja a feljegyzéseket, szemben a manuális klinikai feldolgozás 15 perces időigényével. A korábbi megoldásokkal ellentétben a Fujitsu MI-alapú szövegbányászati technológiája a szemantikai tudást természetes nyelvfeldolgozással (Natural Language Processing, NLP) és mélytanulási képességekkel ötvözve elemzi az orvosi feljegyzéseket és kivonatolja a fontos adatokat.
Az RS Components (RS) a dugaszolható adapterek három új termékcsaládját jelentette be, amelyek mindegyike rendelkezik a legújabb nemzetközi orvosi és egészségügyi szabványoknak megfelelő biztonsági tanúsítvánnyal.
Az utóbbi időben rengeteg olyan példát láthattunk, amelyek megkérdőjelezhetetlenül szemléltetik, hogy a robotok együttműködőek és partnerekké tudnak válni olyan helyzetekben is, amikor az ember egészsége a tét. Pár hónapja például egy Közép- és Kelet-Európában egyedülálló műtétre került sor, amikor egy idegsebész robot asszisztált egy agyműtéthez Magyarországon. 2017-ben és 2016-ban a robotok olyan laparoszkópos eljárásokban is segédkeztek, mint például a sérvműtét, fül-, orr- és torokműtétek, asszisztáltak fogászati implantátum beültetésekhez, de komolyabb beavatkozásokban is részt vesznek, mint például a szemen belüli műtétek. Nem túlzás azt állítani, hogy a robotok hamarosan alapvetően fogják megváltoztatni az egészségügyi ellátás rendszerét.
A szepszis világszerte legalább 6 millió kórházi halálesethez járul hozzá évente, ez több, mint ahányan szívroham miatt veszítik életüket. Kicsit több odafigyeléssel a szepszis okozta megbetegedések jelentős része megelőzhető lenne, a megelőzés egyik kulcsa pedig a kézhigiénia.
A Fujitsu kezdeményezése mesterséges intelligenciával javítja a terhességi cukorbetegség észlelését és kezelését. A fontos életmódbeli tényezőket és vércukorszint-adatokat mobilalkalmazás segítségével követő és mérő projekt lehetővé teszi a kismamák állapotának hatékonyabb figyelését és kezelését. A Fujitsu adatintegrációs és -modellezési szolgáltatásokat nyújt, és létrehozza a betegek adatait megjelenítő felhasználói felületet, amely révén az egészségügyi szakemberek személyre szabott kezelést javasolhatnak a betegeknek.
A GE Healthcare magyar és amerikai szoftvermérnökei készítették a Téli Olimpiai Játékok sportorvosi analitikai rendszerét. A Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal közösen fejlesztett digitális analitikai rendszer lehetővé teszi, hogy az orvosok és egészségügyi szakemberek valós idejű információkat kapjanak a versenyzők egészségi állapotával, sérüléseivel és esetleges várható betegségeivel kapcsolatban. A rendszert a 2020-as Tokiói Olimpiai Játékokon is használja majd a Nemzetközi Olimpiai Bizottság.
Napjainkban a gyógyászatban alkalmazott robotrendszereket az orvosok műtétek közbeni támogatására, a diagnosztikában vagy terápiás célokra használják, elsősorban a tartósan nagyfokú pontosságuk, a rugalmasságuk és a megbízhatóságuk miatt. A bonyolult, katéteres beavatkozásoknál és az újdonságnak számító hibrid műtőkben a Siemens Healthcare robotalapú angiográfiás rendszere, az Artis zeego számít a legkorszerűbb megoldásnak.
Az egyesült államokbeli Marlborough-ban (Massachusetts állam) található Boston Scientific Corporation a világ egyik legnagyobb orvosi berendezéseket és készülékeket gyártó vállalata. Tevékenysége többek között szív- és érrendszeri, emésztőszervi és légúti betegségek diagnosztizálására, illetve kezelésére szolgáló eszközök gyártására is kiterjed. A legszigorúbb minőségügyi irányelveknek is megfelelő termékek előállítása érdekében a cég a Beckhoff PC- és EtherCAT-alapú vezérléstechnikáját alkalmazza szívkatéter-ellenőrző állomásain.
Az EFH Vállalkozásfejlesztési Közhasznú Alapítvány három kategóriában, digitális város, egészségipar, agrár- és élelmiszeripar, meghirdette a TiJöttök! innovációs projekt versenyét, illetve gyakornoki programját a Miniszterelnökség fővédnökségével csütörtökön Budapesten.
Egy ősrégi Csepel teherautóban készítenek röntgenfelvételeket a betegekről a dél-ukrajnai Odessza városában - adta hírül szerdán a Tajmer ukrán hírportál.
Új oltóanyagbázis nem épül. Viszont a kormány nem tagadja, hogy fontolgatja helyette a Nemzeti Vagyonkezelő és az Omnimvest közös cégének megalapítását.
Jelentősen enyhítette a Diagon-ügy vádlottjainak büntetését február 6-i jogerős ítéletében a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla.